• Historia szkoły i jej patronów

• Kosina słynie z dwóch zacnych rodaków i bohaterów. Jednym z nich jest płk. Leopold Lis – Kula, którego imieniem nazwano szkołę podstawową, a drugim błogosławiony Achilles Puchała, którego imieniem nazwano tutejsze gimnazjum. Obie szkoły wchodzą w skład niedawno powołanego Zespołu Szkół w Kosinie.

Początek szkolnictwa w Kosinie datuje się na drugą połowę XIX wieku. Najpierw była to jednoklasowa Szkoła Ludowa, która z czasem została przekształcona na szkołę powszechną, dającą uczniom podstawowe wykształcenie ogólne. Mieszkańcy Kosiny zaczęli czynić przygotowania do budowy nowej szkoły. Dnia 6 czerwca 1936 roku na posiedzeniu Rady Gromadzkiej postanowiono wybudować szkołę imienia pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. Powołano Komitet Budowy Szkoły, w skład którego wchodziła między innymi Elżbieta Kulowa – matka śp. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. Komitet przygotował i rozprowadził cegiełki na „Szkołę – Pomnik żołnierza bez trwogi i skazy ku pożytkowi ojczyzny i oświeceniu młodego pokolenia.” Działania wojenne przerwały chlubne dzieło mieszkańców Kosiny. Ale już w roku 1948 rozpoczęto naukę w nowej placówce. Sytuacja polityczna kraju na długie lata odciągnęła nadanie szkole imienia kosińskiego rodaka. Dopiero normalizacja życia społeczno-politycznego po zniesieniu stanu wojennego sprawiła, że powrócono do idei zrodzonej przed 50 laty. W roku 1988 z inicjatywy miejscowych organizacji wysunięto propozycję dokończenia zapoczątkowanego w 1936 roku dzieła nadania szkole imienia rodaka i bohatera Legionów. Uroczyście nadano szkole imię Leopolda Lisa-Kuli w rocznicę jego urodzin 11 listopada 1989 roku.

Inną ważną datą, związaną z patronem szkoły, która pozostanie na długo w pamięci uczniów, nauczycieli i mieszkańców Kosiny jest dzień 7 marca 2002 roku. Wtedy dokonano uroczystego otwarcia Szlaku Turystyczno - Historycznego im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. Ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski odsłonił pamiątkową tablicę i przeciął biało-czerwoną wstęgę. Trasa prowadziła z Kosiny – rodzinnej miejscowości Lisa-Kuli, do Rzeszowa (39km). Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był Podkarpacki Związek Piłsudczyków i PTTK w Rzeszowie.

Dla uczczenia pamięci bohaterskiego legionisty corocznie w czerwcu organizowany jest ogólnopolski marsz tym szlakiem. Spotykają się wówczas uczniowie szkół, którym patronuje Leopold Lis – Kula i Józef Piłsudski.

21 czerwca 2005 roku Szkole Podstawowej im. płk. Leopolda Lisa – Kuli w Kosinie został nadany sztandar z wizerunkiem Patrona Szkoły. Poczet sztandarowy złożony z wzorowych uczniów Szkoły Podstawowej. Podczas uroczystości pod szkołą nastąpiło symboliczne wbijanie gwoździ  w drzewce sztandaru przez wybranych przedstawicieli władz Gminy, Oświaty i społeczności kosińskiej.

Kurator Oświaty podczas uroczystości nadania sztandaru