• Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy

• W szkole w Kosinie każde dziecko jest zdolne i utalentowane!

W dniach od 01.09.2009r. w Szkole Podstawowej w Kosinie rozpoczęto realizację Projektu Edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, który jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżet panstwa na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 11 grudnia 2009r. zakończono realizację pierwszego etapu Projektu. Będzie  on trwał jeszcze przez kolejne dwa lata w klasach pierwszych.

Celem Projektu jest wdrażanie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, a także kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o głęboko humanistyczną teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Projekt zakłada, że każde dziecko jest zdolne, a rolą dorosłych - jego zdolności dostrzec, rozwijać i wspierać.

W pierwszym etapie Projektu uczestniczyło 16 uczniów z klasy 1 „b” (obecnie drugiej) – wychowawca mgr Ewa Pilch. Drugi etap rozpoczął się w grudniu, bierze w nim udział 20 uczniów klasy 1 „a” – wychowawca mgr Halina Kwaśny, trzeci etap rozpocznie się we wrześniu 2010r., realizatorem będzie mgr Justyna Wyczarska.

Nasza szkoła przez udział w tym Projekcie zapewnia uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju oraz kształtowanie kompetencji kluczowych. Wspiera dzieci w rozwijaniu ich zdolności indywidualnych tak, aby umiały wykorzystać je w życiu. Projekt ten inspiruje nauczycieli i rodziców do innego spojrzenia na dziecko i jego możliwości edukacyjne. Realizacja zajęć dodatkowych opiera się o autorskie projekty nauczycieli.  Przed rozpoczęciem zajęć zdiagnozowano profile inteligencji dzieci oraz ich zainteresowania i możliwości, dobrano najwłaściwsze sposoby działań. Na zakończenie przeprowadzono diagnozę końcową profilu inteligencji dzieci.

Szkoła Podstawowa w Kosinie otrzymała bezzwrotny zestaw środków dydaktycznych, w celu zorganizowania na ich bazie trzech Dziecięcych Ośrodków Zainteresowań.

Pierwszy Ośrodek Zainteresowań sprzyja rozwijaniu wszystkich inteligencji, a w szczególności inteligencji: językowej, interpersonalniej i intrapersonalnej. W tym Ośrodku uczniowie korzystają z alfabetów ruchomych, książek i czasopism dziecięcych, zestawów historyjek obrazkowych, kodeksu klasowego, zestawu Logico, zestawu Bajek – Grajek, teatrzyku z pacynkami, puzzli, chusty animacyjnej.

Drugi Ośrodek Zainteresowań sprzyja rozwijaniu wszystkich inteligencji, a w szczególności inteligencji: wizualno – przestrzennej, muzycznej, ruchowej oraz interpersonalniej i intrapersonalnej. Wszystkie środki dydaktyczne, które zostały tu zgromadzone wykorzystuje się w celu rozwijania wrażliwości artystycznej i ruchowej. Znajdują się tu: Ser Szwajcarski, Studnia Jakuba, mały majsterkowicz, model ziemi, materiały do prac konstrukcyjnych, chusta animacyjna, materiały przyrodnicze, stojak wielofunkcyjny z akcesoriami sportowymi, instrumenty perkusyjne.

Trzeci Ośrodek Zainteresowań sprzyja rozwijaniu wszystkich inteligencji, a w szczególności inteligencji: matematyczno – logicznej, przyrodniczej, interpersonalniej i intrapersonalnej. Kompetencje matematyczno – logiczne i przyrodnicze  uczniowie rozwijają przy pomocy magicznego trójkąta matematycznego, korali matematycznych, klocków Geo, Logico, Tuby Gąsienicy, Tuby Pieksi, zestawu Euro, wagi z cylindrowami, mikroskopu z przyborami, kalendarza przyrody, globusu, gier planszowych.

Opisane środki dydaktyczne wykorzystane w Dziecięcych Ośrodkach Zainteresowań sprzyjają humanizacji procesów kształcenia, odczuwania radości z uczenia się, wyzwalają zainteresowania, zdolności i umiejętności uczenia się, zgodne z indywidualnym rytmem rozwoju i profilem inteligencji. W ramach 50 godzin dodatkowych uczniowie uczestniczyli w różnorodnych formach działalności w szkole i poza nią.

Na zakończenie I etapu Projektu mgr Ewa Pilch wraz z uczniami zorganizowała pokaz efektów i ich osiągnięć „ Bajkowe rozmaitości”, w którym dzieci zaprezentowały swoje talenty. (zdjęcia)

W pokazie uczestniczyli zaproszeni goście – wójt Gminy Łańcut pan Zbigniew Łoza, dyrektor szkoły mgr Henryk Zięzio, rodzice, którzy licznie przybyli na uroczystość, nauczyciele i uczniowie. Prezentacja podobała się zebranym i pokazała, że nauka może być atrakcyjna i ciekawa, w takim samym stopniu jak zabawa. Na zakończenie pokazu, jako podziękowanie za udział w Projekcie, uczniowie otrzymali pamiątkowe „palcynki” – myszki.  W uroczysty sposób przekazano również uczniom klasy pierwszej  pomoce z Dziecięcych Ośrodków Zainteresowań.

Projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” może przyczynić się do upowszechnienia - w ogólnokrajowej skali – modelu edukacji dostosowanej do potrzeb

i stylu uczenia się każdego ucznia, umożliwiając każdemu dziecku odnoszenie sukcesów, nie tylko w szkole!

Ewa Pilch i Halina Kwaśny