Deklaracja dostępności Zespołu Szkół w Kosinie
Zespół Szkół w Kosinie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Zespołu Szkół w Kosinie.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Treści niedostępne
- pliki graficzne w formacie JPG, PNG nie posiadają tekstów alternatywnych, ponieważ były publikowane przed wejściem ustawy, ponadto zaistniała konieczność migracji treści strony na inny szablon,
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
- zdjęcia z wydarzeń nie posiadają pełnych opisów alternatywnych,
- niektóre z zamieszczonych plików to graficzne pliki PDF,
- niektóre informacje przedstawiono jedynie w formie graficznej,
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia:
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Edyta Baran.
- E-mail: zskosina@wp.pl
- Telefon: 172250505
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
- Organ nadzorujący: Dyrektor Zespołu Szkół w Kosinie
- Adres: Rzecznika Praw Obywatelskich
- E-mail: biurorzecznika@brpo.gov.pl
- Telefon: 800 676 676
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Generator WWW oferowany przez firmę LIBRUS jest przygotowany w taki sposób, aby szkoła/przedszkole, publikując stronę internetową, mogła spełnić wszystkie istotne wymogi standardu WCAG 2.1.
System umożliwia m.in.:
- zmianę rozmiaru tekstu: oprócz napisów rozszerzonych oraz tekstu w postaci grafiki, rozmiar tekstu może zostać powiększony do 200% bez użycia technologii wspomagających oraz bez utraty treści lub funkcjonalności (1.4.4 AA)
- zmianę koloru elementów strony przez użytkownika (1.4.3 AA).
- wskazanie języka strony w atrybucie „lang” i jego zmianę w zależności od wybranego na stronie języka (3.1.1 A),
- dodawanie atrybutu ALT do udostępnianych na stronie zdjęć oraz galeriiProgram posiada także Tryb eksperta, który pozwala na wprowadzanie zmian na stronie z wykorzystaniem stylów CSS (funkcja dostępna tylko w wersji PRO). Zaawansowana edycja ułatwia administratorowi strony dostosowanie jej wyglądu do wielu rekomendacji i wymogów wynikających nie tylko z rozporządzeń ale również dobrych praktyk.
Dostępność strony jest również uzależniona od wprowadzanych przez użytkownika modyfikacji, nie tylko od samego mechanizmu strony. Użytkownik może wprowadzić informacje zgodnie z wytycznymi WCAG lub wbrew nim, na przykład, w module tekstowym domyślny kolor czcionki to czarny, a tła biały, jeżeli Użytkownik zmieni kolor czcionki z czarnego na jasnoszary, wówczas strona nie będzie spełniała wymogów WCAG w zakresie wymaganego kontrastu wszystkich elementów. Innym przykładem mogą być materiały video, które powinny posiadać transkrypcję tekstową. Przygotowanie jej leży zatem w obowiązku osoby, która przygotowywała materiał video lub umieszczała go na stronie. Należy również pamiętać o dodawaniu atrybutów ALT do zamieszczonych na stronie obrazów, w przypadku nie wykonania tej czynności, atrybut ALT zostanie nadany domyślnie, będzie zawierał datę i godzinę publikacji zdjęcia.
Również wszelkie modyfikacje wprowadzone przez użytkowników w trybie eksperta mogą mieć wpływ na sposób wyświetlania danych, a co za tym idzie na dostępność strony danej placówki.