"Indywidualizacja procesu nauczania"
Projekt pn. „Indywidualizacja procesu nauczania uczniów klas I-III w Gminie Łańcut” realizowany w ramach Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – w Szkole Podstawowej im. płk. Leo[polda Lisa – Kuli w Kosinie
W roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół podstawowych. Są to zajęcia dodatkowe, wspierające indywidualizację procesu dydaktycznego, w zależności od rozpoznanych potrzeb uczniów klas I – III szkół podstawowych. Zajęcia te odbywają się podczas godzin tzw. kartowych, w następujących grupach zajęć:
- Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji - dla kl.1.
- Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji - dla uczniów klas 2 – 3.
- Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych.
- Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych matematycznie.
- Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów uzdolnionych artystycznie, szczególnie plastycznie.
Zgodnie z założeniami projektu doposażono bazę dydaktyczną szkoły w materiały dydaktyczne oraz sprzęt niezbędny do realizacji zaplanowanych zajęć dodatkowych, wynikających z procesu indywidualizacji (specjalistyczne oprogramowanie, pakiety do diagnozowania dysfunkcji i dysharmonii rozwojowych, takich jak: dysleksja i dyskalkulia) a tym samym stworzono warunki umożliwiające indywidualną pracę nauczyciela z uczniem.
Dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu dobrano pomoce, które:
- usprawniają analizę i syntezę wzrokową, prawidłową percepcję,
- usprawniają rozwój psychoruchowy dziecka, jego sprawności grafomotoryczne i manualne, pomagają w nauce czytania, utrwalają znajomość liter,
- doskonalą umiejętność analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej,
- rozwijają pamięć, wspomagają rozwój operacji myślowych, uczą koncentracji,
- usprawniają koordynację wzrokowo – ruchową, rozwijają mięśnie śródręcza i dłoni,
- umożliwiają każdemu dziecku odczuwanie poczucia sukcesu i radości z wykonanych ćwiczeń,
- pozwalają na indywidualizację tempa pracy i dobieranie właściwych ćwiczeń pod kątem specyficznych potrzeb każdego dziecka.
Dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych zgromadzono ćwiczenia i gry dydaktyczne, które:
- rozwijają wyobraźnię przestrzenną i pobudzają kreatywność dzieci,
- pomagają w nauce liczenia, uczą koncentracji uwagi, rozwijają kompetencje matematyczno - logiczne,
- rozwijają sprawność manualną, ćwiczą zręczność i refleks, cierpliwość, uwagę,
- doskonalą szybkość i precyzję pracy manualnej, usprawniają koordynację wzrokowo – ruchową,
- umożliwiają przejście z etapu myślenia konkretno – obrazowego do myślenia abstrakcyjnego,
- zapewniają dziecku poczucie radości i dumy z pokonywania przeszkód,
- pozwalają na indywidualną pracę i pomoc każdemu dziecku,
- sprawiają, że nauka matematyki przez zabawę jest dla dziecka przyjemniejsza.
Podczas zajęć rozwijających zainteresowania matematycznie uczniów wykorzystuje się pomoce, które:
- rozwijają kompetencje matematyczne i wyobraźnię przestrzenną,
- uczą logicznego myślenia, przewidywania, analizowania,
- zachęcają do aktywności intelektualnej i twórczego rozwiązywania problemów,
- pobudzają kreatywność dzieci, rozwijają umiejętność konstruowania, uczą koncentracji i precyzji,
- rozbudzają ciekawość świata, motywują do wykonywania kolejnych ćwiczeń,
- zachęcają do mierzenia się z coraz ciekawszymi zadaniami,
- rozwijają inteligencje: wizualno – przestrzenną, matematyczno – logiczną oraz koordynację wzrokowo – ruchową,
- odkrywają potencjał każdego dziecka, umożliwiają rozwijanie zainteresowań uczniów szczególnie uzdolnionych w sposób indywidualny.
W ramach zajęć rozwijających zainteresowania uczniów uzdolnionych artystycznie:
- kształtuje się wrażliwość zmysłową i estetyczną oraz ekspresję plastyczną,
- rozwija uzdolnienia artystyczne, szczególnie plastyczne uczniów,
- stwarza okazje do poznawania różnorodnych technik plastycznych, do eksperymentowania różnym materiałem, do kreatywnego działania,
- umożliwia wyrażanie swojej wiedzy, przeżyć i doświadczeń za pomocą plastycznych środków wyrazu,
- kształtuje zainteresowania wytworami artystycznymi,
- odkrywają i budzą wiarę we własne możliwości i zdolności.
Nauczyciele prowadzący zauważają bardzo duże zaangażowanie wśród uczniów uczęszczających na zajęcia oraz wzrost zainteresowania zajęciami uczniów nie objętych projektem. Prowadzone zajęcia wspomagają pracę szkoły w zakresie indywidualizacji nauczania i wychowania uczniów klas I – III.
W szkole w Kosinie każde dziecko jest zdolne i utalentowane!
W dniach od 01.09.2009r. w Szkole Podstawowej w Kosinie rozpoczęto realizację Projektu Edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, który jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżet panstwa na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 11 grudnia 2009r. zakończono realizację pierwszego etapu Projektu. Będzie on trwał jeszcze przez kolejne dwa lata w klasach pierwszych.
Celem Projektu jest wdrażanie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, a także kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o głęboko humanistyczną teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Projekt zakłada, że każde dziecko jest zdolne, a rolą dorosłych - jego zdolności dostrzec, rozwijać i wspierać.
W pierwszym etapie Projektu uczestniczyło 16 uczniów z klasy 1 „b” (obecnie drugiej) – wychowawca mgr Ewa Pilch. Drugi etap rozpoczął się w grudniu, bierze w nim udział 20 uczniów klasy 1 „a” – wychowawca mgr Halina Kwaśny, trzeci etap rozpocznie się we wrześniu 2010r., realizatorem będzie mgr Justyna Wyczarska.
Nasza szkoła przez udział w tym Projekcie zapewnia uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju oraz kształtowanie kompetencji kluczowych. Wspiera dzieci w rozwijaniu ich zdolności indywidualnych tak, aby umiały wykorzystać je w życiu. Projekt ten inspiruje nauczycieli i rodziców do innego spojrzenia na dziecko i jego możliwości edukacyjne. Realizacja zajęć dodatkowych opiera się o autorskie projekty nauczycieli. Przed rozpoczęciem zajęć zdiagnozowano profile inteligencji dzieci oraz ich zainteresowania i możliwości, dobrano najwłaściwsze sposoby działań. Na zakończenie przeprowadzono diagnozę końcową profilu inteligencji dzieci.
Szkoła Podstawowa w Kosinie otrzymała bezzwrotny zestaw środków dydaktycznych, w celu zorganizowania na ich bazie trzech Dziecięcych Ośrodków Zainteresowań.
Pierwszy Ośrodek Zainteresowań sprzyja rozwijaniu wszystkich inteligencji, a w szczególności inteligencji: językowej, interpersonalniej i intrapersonalnej. W tym Ośrodku uczniowie korzystają z alfabetów ruchomych, książek i czasopism dziecięcych, zestawów historyjek obrazkowych, kodeksu klasowego, zestawu Logico, zestawu Bajek – Grajek, teatrzyku z pacynkami, puzzli, chusty animacyjnej.
Drugi Ośrodek Zainteresowań sprzyja rozwijaniu wszystkich inteligencji, a w szczególności inteligencji: wizualno – przestrzennej, muzycznej, ruchowej oraz interpersonalniej i intrapersonalnej. Wszystkie środki dydaktyczne, które zostały tu zgromadzone wykorzystuje się w celu rozwijania wrażliwości artystycznej i ruchowej. Znajdują się tu: Ser Szwajcarski, Studnia Jakuba, mały majsterkowicz, model ziemi, materiały do prac konstrukcyjnych, chusta animacyjna, materiały przyrodnicze, stojak wielofunkcyjny z akcesoriami sportowymi, instrumenty perkusyjne.
Trzeci Ośrodek Zainteresowań sprzyja rozwijaniu wszystkich inteligencji, a w szczególności inteligencji: matematyczno – logicznej, przyrodniczej, interpersonalniej i intrapersonalnej. Kompetencje matematyczno – logiczne i przyrodnicze uczniowie rozwijają przy pomocy magicznego trójkąta matematycznego, korali matematycznych, klocków Geo, Logico, Tuby Gąsienicy, Tuby Pieksi, zestawu Euro, wagi z cylindrowami, mikroskopu z przyborami, kalendarza przyrody, globusu, gier planszowych.
Opisane środki dydaktyczne wykorzystane w Dziecięcych Ośrodkach Zainteresowań sprzyjają humanizacji procesów kształcenia, odczuwania radości z uczenia się, wyzwalają zainteresowania, zdolności i umiejętności uczenia się, zgodne z indywidualnym rytmem rozwoju i profilem inteligencji. W ramach 50 godzin dodatkowych uczniowie uczestniczyli w różnorodnych formach działalności w szkole i poza nią.
Na zakończenie I etapu Projektu mgr Ewa Pilch wraz z uczniami zorganizowała pokaz efektów i ich osiągnięć „ Bajkowe rozmaitości”, w którym dzieci zaprezentowały swoje talenty. (zdjęcia)
W pokazie uczestniczyli zaproszeni goście – wójt Gminy Łańcut pan Zbigniew Łoza, dyrektor szkoły mgr Henryk Zięzio, rodzice, którzy licznie przybyli na uroczystość, nauczyciele i uczniowie. Prezentacja podobała się zebranym i pokazała, że nauka może być atrakcyjna i ciekawa, w takim samym stopniu jak zabawa. Na zakończenie pokazu, jako podziękowanie za udział w Projekcie, uczniowie otrzymali pamiątkowe „palcynki” – myszki. W uroczysty sposób przekazano również uczniom klasy pierwszej pomoce z Dziecięcych Ośrodków Zainteresowań.
Projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” może przyczynić się do upowszechnienia - w ogólnokrajowej skali – modelu edukacji dostosowanej do potrzeb
i stylu uczenia się każdego ucznia, umożliwiając każdemu dziecku odnoszenie sukcesów, nie tylko w szkole!
Ewa Pilch i Halina Kwaśny