Jak należy postępować w przypadku omdlenia, zadławienia, zranienia czy urazów kości? Na te oraz wiele innych pytań dotyczących pierwszej pomocy umieją właściwie odpowiedzieć uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum. Potrafią również prawidłowo wykonać czynności ratujące życie i zdrowie ludzi oraz wezwać specjalistyczną pomoc. Te wszystkie umiejętności zdobyli dzięki niezwykłym gościom.
W ramach lekcji edukacji dla bezpieczeństwa 6 listopada 2012 roku gimnazjaliści z klas IIIA i IIIB Publicznego Gimnazjum w Kosinie uczestniczyli w warsztatach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Zajęcia prowadziły dwie Panie z Medycznej Szkoły Policealnej w Łańcucie oraz sześciu słuchaczy trzeciego semestru ratownictwa medycznego.
Spotkanie z ratownikami medycznymi trwało trzy godziny lekcyjne i odbywało się na małej sali gimnastycznej. Nasi goście najpierw rozłożyli przywiezione przez siebie pomoce i sprzęt potrzebny do ćwiczeń (automatyczny defibrylator, 3 manekiny – fantomy, bandaże, koc termiczny, szyny Kramera do unieruchamiania kości, defibrylator oraz wiele innych).
Zajęcia składały się z dwóch etapów. Na początku panie prowadzące przekazały naszym uczniom informacje teoretyczne oraz zapoznały ich z zasadami używania sprzętu. W drugiej części spotkania gimnazjaliści wykonywali już ćwiczenia praktyczne. Aby zajęcia przebiegały sprawnie i każdy mógł wykonać odpowiednie czynności uczniowie podzieleni zostali na sześć grup. Każdy trzecioklasista musiał pozytywnie zaliczyć następujące ćwiczenia:
- sprawdzanie występowania oddechu,
- wykonywanie czynności ratujących życie – sztucznego oddychania i uciskania klatki
piersiowej w określonym tempie,
- ułożenie osoby nieprzytomnej w pozycji bezpiecznej,
- sposoby wzywania pomocy specjalistycznej,
- udzielania pierwszej pomocy przy omdleniach, zadławieniach, skręceniach, złamaniach,
- sposoby unieruchamiania kości.
W ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa uczniowie poznają procedury zachowań i prawidłowego działania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Bardzo ważnym zadaniem jest kształcenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, ponieważ każdy może być świadkiem wypadku i powinien nieść pomoc poszkodowanym. Wówczas konieczne jest szybkie i sprawne działanie.
Warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzone w naszej szkole przez nauczycieli i słuchaczy Medycznej Szkoły Policealnej w Łańcucie miały na celu utrwalenie zasad działania ratowniczego. Udało się ten cel osiągnąć. Każdy uczestnik warsztatów musiał udowodnić umiejętności praktyczne, zaliczając poszczególne ćwiczenia. Zostanie to poświadczone wręczeniem pamiątkowych zaświadczeń.
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zapraszają Rodziców i mieszkańców Kosiny na uroczyste obchody Święta Niepodległości. W niedzielę 11 listopada 2012 roku w Kościele Parafialnym w Kosinie o godz. 15.00 rozpocznie się Msza Święta a po mszy około godz. 16.00 w Ośrodku Kultury rozpocznie się Koncert przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Kosinie, którego myślą przewodnią będą pieśni patriotyczne i historia barw narodowych. Serdecznie zapraszamy!
Zgodnie z kalendarzem organizacji roku szkolnego i rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej dzień 2 listopada w naszej szkole jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Umożliwi to uczniom i rodzicom wspólne przeżywania Wszystkich Świętych.


16 października - dokładnie w rocznicę wybrania naszego Rodaka na papieża - odbyła się uroczysta Msza Święta, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Kosinie.
"Jest gdzieś lecz nie wiadomo gdzie kraj, w którym baśń ta dzieje się..." tak rozpoczął się
W roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół podstawowych. Są to zajęcia dodatkowe, wspierające indywidualizację procesu dydaktycznego, w zależności od rozpoznanych potrzeb uczniów klas I – III szkół podstawowych. Zajęcia te odbywają się podczas godzin tzw. kartowych, w różnych grupach tematycznych. Więcej informacji w zakładce: "Projekty".