• Zajęcia z samoobrony w ramach projektu "Dom i szkoła bez przemocy".

• W październiku klasy 4 brały udział w zajęciach z samoobrony  w ramach projektu „Razem przeciw przemocy” („Dom i szkoła bez przemocy”), prowadzonych przez  Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Łańcut.  Wiele ćwiczeń na treningu poświęconych było poprawie siły, wytrzymałości, koordynacji ruchowej, zręczności, gibkości, szybkości. To są cechy, które warto kształtować od najmłodszych lat, ponieważ przydają się dzieciom na całe życie, budując ich formę i zamiłowanie do aktywnego trybu życia i dzięki temu lepszego stanu zdrowia. Zajęcia prowadził wykwalifikowany trener, pan Sylwester Potoczny.

Od listopada rozpoczniemy kolejny cykl zajęć, tym razem dla starszych uczniów.

• Wyniki konkursu „Zdrowe odżywianie = zdrowe dzieci”

• Dnia 27 października b.r. ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt. „Zdrowe odżywianie = zdrowe dzieci”, w którym wzięli udział chętni uczniowie z klas 1-3 Szkoły Podstawowej.

I miejsce Pieniążek Alicja -1b oraz Uchman Magdalena - 3b

II miejsce Kruk Natalia -3a oraz Łuksik Zofia -2b

III miejsce Drozd Maja -1a oraz Machniak Zuzanna -3b.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za wykonanie przepięknych prac. Gratulujemy zwycięzcom!

• „Ach, co to był za ślub!”

• To tytuł niezwykłej wystawy dawnych zdjęć weselnych z Kosiny. Z tej też okazji uczniowie klas siódmych udali się do Ośrodka Kultury i tam z p. Anną Borcz poznać dawne zwyczaje kosińskich zaślubin. Wystawę można zwiedzać do 10 listopada.

• Lekcja w kinie

• Dnia 18 października b.r. dzieci z klas 0-2 Szkoły Podstawowej w Kosinie wyjechały do MDK w Łańcucie, aby wziąć udział w lekcji multimedialnej pt. „Dziś poznamy świat reklamy” przygotowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest reklama i w jaki sposób się ją tworzy. Przekonali się, że nie wszystkie informacje podane w reklamach są prawdziwe. Na przykładach z filmów animowanych zobaczyli na czym polega reklamowanie produktu przez jego lokowanie. „Lekcje w kinie” dotyczące reklam pokazują uczniom mechanizmy powstawania i uczą świadomego odbioru reklam. Zajęcia prowadzone przez zawodowych aktorów, opatrzone przykładami, ilustrowane prezentacją multimedialną, oddziałują na wyobraźnię młodych odbiorców, poszerzając ich wiedzę na temat mediów. Po zakończonej lekcji uczniowie obejrzeli film pt. „Kosmiczna przygoda Allana”. Mamy nadzieję, że dzięki lekcji młodzi widzowie stają się bardziej świadomymi odbiorcami komunikatów medialnych.

• 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej

• „ Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu”- myśl tę wypowiedziała Eliza Orzeszkowa , a ponieważ jest jak najbardziej aktualna, zasługuje dziś na przypomnienie.

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Dzień Nauczyciela jest okazją do wyrażenia wdzięczności  za wysiłek i wielkie serce wkładane  na rzecz pracy
            z dziećmi. W tym dniu pamiętamy  o wszystkich nauczycielach i pracownikach szkoły: obecnychi emerytowanych.

I właśnie z tej okazji 13 października 2023 roku cała społeczność szkolna spotkała się na  uroczystej akademii. Dzieci pięknymi wierszami i piosenkami wyraziły swoje podziękowanie za serce, uśmiech… i przeprosiły za psoty, figle…. Uczniowie podarowali  wszystkim  pracownikom szkoły własnoręcznie wykonane kwiaty.

Swoimi występami udowodnili, że dobry nauczyciel nie tylko uczy i wymaga, ale też przeżywa  wraz z dziećmi wiele wspaniałych  chwil.

• II miejsce trzecioklasistów w XV Gminnej Spartakiadzie Sportowo-Rekreacyjnej

• 7 października odbyła się w naszej szkole XV Gminna Spartakiada Sportowo-Rekreacyjna dla szkół podstawowych pod hasłem „Baw się z nami”. W zawodach uczestniczyły reprezentacje 6 szkół naszej gminy.
            W czasie trwania turnieju wszyscy zawodnicy zachowywali się według zasad fair play i panowała atmosfera zdrowej sportowej rywalizacji. Po pełnych emocji 7 konkurencjach drużyna naszych trzecioklasistów zajęła zaszczytne II miejsce. Julek Piątek z klasy 3a i Ania Trzeciak z klasy 3b otrzymali tytuły Wyróżniającego się i Najlepszego zawodnika spartakiady. Serdeczne gratulujemy wszystkim zawodnikom wspaniałej sportowej postawy!

Przygotowaniem uczniów do zawodów i opieką podczas turnieju zajmowały się panie: Ewa Pilch i Joanna Poradowska.

• Wycieczka w Bieszczady klas 6

• Uczniowie klas szóstych wybrali się na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną w Bieszczady. Podziwiali piękno ojczystej przyrody, która przybrała już jesienne kolory.

Największą atrakcją wyjazdu okazały się BIESZCZADZKIE DREZYNY ROWEROWE, które dostarczyły wielu wrażeń, a także sprawdziły kondycję fizyczną uczestników wycieczki.

• Zajęcia dydaktyczno - przyrodnicze

• 3 października uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami Ewą Pilch i Joanną Poradowską uczestniczyli w zajęciach dydaktyczno - przyrodniczych w Stanicy Myśliwskiej w Żołyni. Podążając ścieżką edukacyjną trzecioklasiści mieli możliwość poznania zwierząt żyjących w okolicznych lasach, ich kryjówek i sposobów zdobywania pożywienia. Samodzielnie rozpoznawali tropy zwierząt, rozwiązywali zagadki i aktywnie odkrywali tajemnice lasu. Zajęcia w lesie dały dzieciom możliwość zdobywania wiedzy opartej na wielozmysłowym doświadczeniu, kształtowania szacunku wobec przyrody i rozbudzania ciekawości przyrodniczej.

• Spotkania muzyczne ze szkołą Yamaha

• Pierwsze spotkanie ze Szkoła Muzyczną Yamaha za nami. Jak zwykle było wesoło, głośno i muzycznie. Wystarczył duet mężczyzn, aby pokazać nam przegląd gitar od klasycznej po ukulele. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.