Dzisiaj odbył się Drugi Szkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej. Uroczystość jest związana z patronem szkoły podstawowej Leopoldem Lisem – Kulą.
Są dwie ważne daty związane z bohaterem z Kosiny.
Pierwsza data to 11 listopada kiedy corocznie obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości i również tego dnia w roku 1896 w Kosinie urodził się Leopold Lis – Kula.
Druga ważna data to 7 marca. Wtedy to każdego roku szkoła obchodzi rocznicę śmierci patrona szkoły. W tym roku mija 105 rocznica śmierci Leopolda Lisa Kuli.
Był bohaterem licznych książek i broszur, patronem pociągu pancernego i drużyn harcerskich. Był przedwojennym skautem, a potem oficerem w I Brygadzie. Leopold Kula wychowywany został w domu rodzinnym w ogromnym poczuciu patriotyzmu i umiłowaniu polskości, toteż nie powinien dziwić fakt, że w wieku 14 lat organizował zebrania konspiracyjne dla kolegów z gimnazjum. Mając 16 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego, w którym wykazywał się sporą aktywnością działań. Na młodego, odznaczającego się brawurą i świetnym wyszkoleniem, strzelca, uwagę zwrócił sam Józef Piłsudski. Zapewne dzięki niemu rok później młody Kula został przyjęty do konspiracyjnej Szkoły Oficerskiej i przyjął pseudonim „Lis”.
Niezłomny charakter Leopold Kula wykazał nie tylko na polu walki. W 1915r. zdał w Wadowicach maturę, do której przygotowywał się między bitwami i na postojach.
W nocy z 6 na 7 marca 1919 r. walcząc na froncie ukraińskim, biorąc udział w obronie miasteczka Torczyn został ciężko ranny „biorąc na siebie podczas odwrotu najodpowiedzialniejsze i najniebezpieczniejsze zadanie”.
Zmarł po kilku godzinach. „Śmierć nie oszczędziła tego dzielnego żołnierza i wróżącego wielkie nadzieje dowódcy. Młoda armia polska straciła jednego z najlepszych oficerów”.
Na trumnie Leopolda Lisa – Kuli złożono wieniec od Naczelnego Wodza z napisem „Memu dzielnemu chłopcu – Józef Piłsudski”.
W dniu dzisiejszym, kultywując pamięć o bohaterze z Kosiny, mieliśmy okazję usłyszeć wiele pięknych piosenek żołnierskich w wykonaniu uczniów, których przygotowała pani Agnieszka Tomaszek.
Zwycięzcą konkursu została Julia Bielucy, która otrzymała nagrodę specjalną. I miejsce w kategorii klas 1 – 3 zdobyła Eliza Świeca, natomiast w kategorii klas 4 – 8, I miejsce zdobył Maciej Karczmarz. Podczas występu mieliśmy okazję usłyszeć piękny śpiew 5.Gromady Zuchowej Dzielne Liski, przygotowany przez panią Magdalenę Piekarz. Wszystkim wykonawcom dziękujemy i gratulujemy!!!