To był piękny, słoneczny i bardzo emocjonujący dzień. 8 października 2013 roku w murach gimnazjum odbyło się czwarte Międzynarodowe Spotkanie Projektu Comeniusa. Tytuł projektu brzmi: „Zbudujmy wspólną tradycyjną europejską wioskę”.
Nasi goście przybyli do nas z dalekiej Turcji, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Bułgarii. Wśród nich byli dyrektorzy i nauczyciele szkół, trzech uczniów londyńskiego gimnazjum. W szkołach tych, tak jak i w naszej, realizowany jest wyżej wspomniany projekt. Cel jaki przyświeca każdemu takiemu spotkaniu w ramach realizacji projektu wiąże się z pokazaniem kultury i sztuki danego regionu, jego architektury, stylu życia współczesnych ludzi, założeniami systemu edukacji oraz zaprezentowaniem zrealizowanych przez uczniów prac projektowych.
W czasie krótkiego pobytu w szkole nasi goście aktywnie uczestniczyli w występie szkolnego chóru - wspólnie zaśpiewali międzynarodowe piosenki, zatańczyli razem z uczniami klasy IIA, IIB, IIC polski taniec narodowy Polonez, obejrzeli prezentację – wizualizację miejsc, które odwiedzili nauczyciele i uczniowie w trakcie ubiegłego roku szkolnego: Sewillę, Rzym i Londyn, a krótka pantomima o wachlarzu przypomniała im, że nie tylko ludzie mogą mówić.
Z uwagą obejrzeli naszą szkołę i klasy, poznali smak podkarpackich gołąbków, czerwonego barszczu w uczniowskiej stołówce oraz smakowitych wypieków kosińskich mam. Na zakończenie występujący ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŁAŃCUT” oczarował ich barwą swoich strojów ludowych, urokiem rytmu tańców spod Rzeszowa i Przeworska.
Nasi goście obejrzeli wykonaną przez uczniów MAKIETĘ tradycyjnych domów z Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Polski. Zwrócili uwagę na wielką dbałość jej wykonania. Reżyserię spotkania w szkole i całego pobytu gości w Polsce wykonała koordynatorka projektu w szkole polskiej Barbara Kucha, chór szkolny poprowadziła nauczycielka muzyki Agnieszka Tomaszek, krótką pantomimę i tłumaczenia przygotowała Anna Bałtowska, prezentacja multimedialna została opracowana przez Barbarę Kucha, nad scenografią czuwała nauczycielka Teresa Wrona i Barbara Kucha.